1 günde Topkapı Sarayı nasıl gezilir?

Fatih Sultan Mehmet tarafından 1478 yılında ikametgah olarak yaptırılan Topkapı Sarayı İstanbul'un en önemli tarihi yapılarından biridir. 1924 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından halka açılan bu saray günümüzde de Osmanlıtarihine ışık tutan en önemli simgelerin başında geliyor. Dolmabahçe Sarayı'nın yapımına kadar padişahların en önemli ikamet yeri olan saray, Dolmabahçe Sarayı'ndan sonra ise boşaltılarak özel günlerde padişah ve aileleri tarafından ziyaret amacıyla kullanılırdı. Bir dönem Sultan Abdülmecit tarafından sarayın halka açılması gündeme gelse de bu olay gerçekleşmemiştir.

1924 yılından beri ise müze olarak kullanılan saray içerisinde birbirinden değerli tarihi obje ve eşyalar yer alıyor. Salı günü dışında haftanın her günü ziyarete açık olan bu görkemli saray turistlerin yoğun ilgisi ile dolup taşıyor. Siz de Osmanlı'nın tarihine tanıklık etmek ve derin bir keşfe çıkmak isterseniz Topkapı Sarayı'nda kısa bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Altı bölümden oluşan Topkapı Sarayı, her biri kendine özgü güzellikte olan bölümleri ile oldukça ilgi çekici bir saray olma özelliğini koruyor. Divan Meydanı, Alay Meydanı, Enderun avlusu, Bab-ı Hümayün ve Sofa-ı Hümayün ve harembölümlerinden oluşan Topkapı'ya ilk giriş Fatih döneminde kuleleriyle simge haline gelen Bab-ı Hümayün'den yapılıyor.

التعليقات

لم يضاف التعليق

علق