Gaziantep'in Suriye'ye ihracatı arttı

Gaziantep'in Suriye'ye ihracatı arttı

Gaziantep'in Suriye'ye ihracatı arttı

                                                             

Türkiye'nin önemli sanayi ve ticaret merkezlerinden Gaziantep'ten, GAP Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü kanalıyla Suriye'ye bu yılın ocak-ekim döneminde yapılan ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artışla 560 milyon dolar oldu.

SURİYE'de 2011 yılından bu yana devam eden iç savaş, Türkiye ile bu ülke arasında yapılan ticareti olumsuz etkiledi. Ticaret Bakanlığı, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla terör unsurlarından arındırılan bölgelerde ticaretin yeniden canlandırılması ve Suriyelilerin geçişini kolaylaştırmak için çalışma başlattı. Bu kapsamda modernize edilen Karkamış, Çobanbey ve Öncüpınar gümrük kapılarının kapasiteleri artırıldı.    

                                                                                 

Özellikle Karkamış Gümrük Kapısı'nın "A sınıfı gümrük idaresi" statüsüne yükseltilmesi ve modern haliyle 11 Aralık 2017'de hizmete girmesi kentten Suriye'ye ihracatı kolaylaştırdı.    

 

Türkiye'de ilk defa uygulanan "tek durak" sistemiyle, yük taşıyan araçların gümrük işlemleri, sürücüler araçlarından inmeden yapılmaya başlandı. Bu sayede hem kapıda uzun tır kuyruklarının oluşması engellendi hem de gümrük işlemlerinin hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilmesi sağlandı.    

 

Gaziantep'ten, Suriye'ye ocak-ekim döneminde yapılan ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artışla 560 milyon dolara çıktı. Bu ihracatın yüzde 40'ı ise Karkamış Gümrük Kapısı'ndan yapıldı.     

التعليقات

لم يضاف التعليق

علق